2006 - EVİM

Kanaviçe Çiçek Yastığı

Uygulama : Semra Akbaş Sezer

Hazırlayan : Ece Hilal Ok

Tuva Tekstil tarafından ithal edilen DMC marka goblen kitleri, model goblen kumaşa basılı olduğundan uygulaması çok kolay. Bu kitlerden birini Semra Akbaş Sezer bizim için işledi ve şirin bir yastığa dönüştürdü.

Malzemeler : "Composition with Lilacs" isimli cross-stitch kiti, etamin iğnesi, yarım metre tek en goblen kumaş, kasnak.

1) Kumaş kenarlarındaki ipliklerin atmaması için sürfile yapın

2) Kumaşınız kare ise önce ikiye katlayıp tırnak ütüsü ile kat yerini tekrar belirginleştirin. Tümüyle kumaşı açın, ortaya çıkan artı işaretini teyel ile belirginleştirin. Desenin orta noktası ile kumaşın orta noktası ile kumaşın orta noktasını göz önüne alarak deseni kumaşa yerleştirin.

3) Çarpı işaretlerini yaparken iğnenin rahat hareket etmesine müsaade edecek kadar gergin kumaşı kasnağa yerleştirin. İşlemeye etamin ipliğini düğüm yapmadan, desenin orta noktasından başlayın. İlk çarpıları yaparken boşta kalan etamin ipliği ucunun kumaştan kurtularak yukarı çıkmamasına dikkat edin. Desen diyagramında her renk bir şekille gösterilir. Önce o sıradaki çarpıların ilk bacakları işlenerek motif sonuna gelinir. Sonra terse doğru hareket edilerek çarpının ikinci bacakları oluşturulur.

4) İşleme bittikten sonra kumaşın tersinden nemli bezle ütü yapılır. Yastığın arka yüzüne kumaş geçirilir ve kenarlarına organze şeritler ilave edilir.