2009 - AKŞAM

KRALLARIN SANATI GOBLEN

Pahalı ve şık bir zevk

Goblen ya da diğer adı ile gobelin, resmin baskı yolu ile kumaşa aktarılarak ve telleri sayılabilir bir kumaş üzerine tek yönlü işleme tekniği...

İşlemenin tek yönlü yapılması, ona 3 boyutlu bir görünüm kazandırıyor. Kralların sanatı olarak bilinen goblen, 17. yy.'da Fransa'da ortaya çıkıyor ve Avrupa saraylarının halılarında, koltuk ve perdelerinde, duvar süslemelerinde kullanılıyor. Goblenin Türkiye'ye gelmesi ise 19. yy.'a rastlıyor. Eserlerin değeri ilmek sayısına, kumaşın ebadına ve ipliğin kalitesine göre belirleniyor. Bu özel sanat ile ilgilenen pek çok kişi var kuşkusuz. Ancak onu işleyip, bir koltuk yüzü mü, bir yastık ya da tablo mu yoksa bir lamba olarak mı tasarlanacağına karar vermek, işin incelikli tarafını oluşturuyor.

İşte Semra Akbaş Sezer de 10 yıldır goblen işliyor ve hepsini birer sanat eserine dönüştürüyor. Sezer bir tuhafiye dükkanında gördüğü gobleni satın alarak başladığı bu sanatta zamanla işin üstadı olmuş. Tablo, yastık, lamba, duvar panoları, çerçeve, abajur ve aynalar yapıyor. Semra Akbaş Sezer şu dönemde bir mağaza açmanın hayli maliyetli olduğunu bildiği için, e-ticaret eğitimi alan Sevgi Bayrak ile ortak olup, www.goblenevi.com adlı siteyi hayata geçirmiş 5 ay önce. Sitede sergilediği ürünlerin hepsi yeni ve site için hazırlanmış.

KLASİK DEKORASYON İÇİN

El emeği ürünleri ,evlerinde farklılık yaratmak isteyenler ve klasik objelere ilgi duyanlar tercih ediyor ağırlıklı olarak.Uzun yıllar finans sektöründe çalışan ve bir süre önce işten ayrılıp internet dünyasında kendi işini yaratan Sevgi Bayrak " internette alışveriş her zaman dikkatimi çekmiştir. Geleceğin mesleği veya ticaret şekli olarak düşünüyorum interneti. İnsanların fazla vakti yok. Özellikle satacağınız ürünü görmeden, satın alacak kişinin sipariş vermesi çok keyifli" diyor.

Profesyonel çalışma hayatının ardından emekli olan Semra Akbaş Sezer ise hobi olarak başladığı işinde yaklaşık 10 yılda 700'e yakın goblen ürün tasarlamış. " Goblenin klasik olması, kökeninin eskilere dayanması çok hoşuma gitti" diyen Sezer, 'Kadınlar ve Çiçekler', 'Yaşamın İçinden Goblen', 'Sevgim Gelincik' gibi farklı temalarda sergiler de açmış. Goblen ile tanıştıktan sonra "Meğer içimde bastırdığım bir yaratıcılığım varmış, onu keşfettim. Bir yastık yapıyorsam tasarımını düşünüyorum. Ham hali ile bitmiş hali arasında pek çok aşamadan geçiyor goblen. İş kalitesi olarak güzel çalışıyorum. Tasarımla zenginleşince ürünler bambaşka bir hal alıyor. Pahalı uğraş, insana pahalı zevkler tattırıyor" diyor Sezer. www.goblenevi.com sitesini kadınlara yol göstermesi açısından da kurduklarını belirten Sevgi Bayrak, sitede goblenin tarihçesi, çeşitleri ve ürün yelpazesini sergilediklerini söylüyor. Üyelik sistemi ile çalışan sitede, herkes kendi düşüncesini de forum başlığı altında paylaşabiliyor. Üyelik sistemi, çekilişler, indirimler ve ücretsiz kargo hizmetini de beraberinde getiriyor.

 

Hazırlayan : Ekin Türkantos

Akşam Gazetesi - Cumartesi Eki

16 Mayıs 2009