SSS

SIKÇA SORULAN SORULAR

1) Goblen nedir ?
2) Kanaviçe nedir ?
3) Petit Point nedir ?
4) Ürünlerinizi nasıl satın alabiliriz ?
5) Goblen ve kanaviçe kitlerini nereden alabiliriz ?

GOBLEN NEDİR ?

Goblen yada diğer adı ile gobelin, genellikle resmin baskı yolu ile kumaşa aktarılarak ve telleri sayılabilir bir kumaş üzerine tek yönlü işleme tekniği uygulanarak yapıldığı bir işleme sanatıdır. Goblende İşlemenin tek yönlü yapılması, ürüne üç boyutlu bir izlenim vermektedir.

Kralların sanatı olarak da bilinen goblen, temelini 17 yy.’da Fransa’dan alır. 17.yy. Avrupa saraylarının halılarında, koltuk ve perdelerinde, duvar süslemelerinde goblen sanatı sıkça kullanılmıştır.

Goblen sanatının Türkiye’ye gelmesi, 19.yy’a rastlar.

Eserlerin değeri ilmek sayısına, kumaşın ebadına ve ipliğin kalitesine göre belirlenir.

KANAVİÇE NEDİR ?

Kanaviçe, genellikle etamin veya keten kumaş üzerine “Çarpı İşi” de denilen çapraz işlemelerle bir modele göre yapılan elişidir.

Kaneviçe işleme tekniği Türkler’de 16.yüzyıldan itibaren uygulanmış fakat 19.yüzyıldan itibaren yaygınlaşarak Anadolu Türk işlemeleri içerisinde yerini almıştır.

Kanaviçe, günümüzde oldukça değerli bir el sanatı olup, işlenmesi zaman, dikkat ve sabır gerektirdiği için seri imalata uygun değildir, bu da herbir ürünün özel ve değerli olmasını sağlamaktadır.

PETIT POINT NEDİR ?

Goblen eserlerin detay gerektiren bölümlerinde petit-point adı verilen tekniğin kullanılması ürüne artı değer katmaktadır. Petit point, işlemenin daha küçük ve sık ilmeklerle yapılmasıdır. Petit point özellikle portrelerde aranan bir tekniktir. petit point işleme, özellikle yüz ifadesinin ve diğer ince hatların net olarak verilebilmesi için gereklidir

ÜRÜNLERİNİZİ NASIL SATIN ALABİLİRİZ ?

Satışta olan ürünlerimizi, http://semrasdesign.pasaj.com dan inceleyebilir ; satın almak için bize mesaj gönderebilirsiniz. Size bildireceğimiz hesap numarasına ödeme yapıldıktan sonra en geç 1 iş günü sonra ürününüz kargoya verilmektedir.

GOBLEN VE KANAVİÇE KİTLERİNİ NEREDEN SATIN ALABİLİRİZ ?

İşlemek istediğiniz her türlü Goblen ve Kanaviçe malzemesini  , Kadıköy'de yer alan Bursa İpek mağazasından veya Bursa İpek'in internet sitesi olan www.goblen.com dan satın alabilirsiniz.